Ogłoszenia konkursowe

Konkurs na stanowisko doktoranta-stypendysty w Instytucie Nauk o Środowisku

15.05.2019
Konkurs w ramach realizacji projektu NCN SONATA BIS 6 pt. "Zmiany z wiekiem bilansu cieplnego jako czynnik odpowiedzialny za spadek reprodukcji z wiekiem: testowanie teorii ograniczenia poprzez rozpraszanie ciepła u ptaków i ssaków".
więcej o Konkurs na stanowisko doktoranta-stypendysty w Instytucie Nauk o Środowisku

11.04.2019
The new Symbiosis Evolution research group (www.symbioses.pl) at the Institute of Environmental Sciences of Jagiellonian University in Kraków, Poland is seeking a motivated Ph.D. Student to join the project “The evolutionary dynamics of the symbioses of Auchenorrhyncha”, funded by the Polish National Science Centre (NCN) Sonata Bis 8 grant.
więcej o Ph.D. Student position in the diversity and evolution of insect symbioses at the Institute of Environmental Sciences at JU n Kraków, Poland

19.03.2019
We are seeking a highly motivated student for a PhD-position based at the Jagiellonian University in Krakow, Poland. The student will join the project ”The role of environmental factors in maintaining adaptive pace-of-life variation in a mammal holobiont: an experimental evolution approach”.
więcej o PhD-position on the effects of the environment on pace of life and microbiome of bank voles

30.11.2018
więcej o Konkurs na stanowisko ASYSTENTA NAUKOWEGO w Instytucie Nauk o Środowisku w zakresie ekotoksykologii